Komarze precz! Czyli naturalne sposoby na krwiopijców…

Lato jest piękne! Naprawdę! Słońce, ciepło, piękna pogoda pozytywnie nastrajają mnie do życia. Niestety pięknie jest do godziny 16, później zaczyna się krwawy horror, gdy tabuny krwiożerczych bestii atakują moją skórę. O komary chodzi oczywiście. Tylko one są zmorą każdych wakacji, nie tylko tych nad wodą.  Przyciąga je do nas wydychany dwutlenek węgla oraz kwas mlekowy i amoniak zawarty w pocie.

olejek citronella na komary (3)

Zwykłe środki na komary są może i skuteczne, ale niestety mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia poprzez zastosowanie w nich środka DEET (opracowanego przez amerykańskie wojsko). Po latach badań, amerykańscy specjaliści są już pewni, że DEET, jako silnie trująca substancja, działa fatalnie na ludzkie zdrowie. Trucizna ta atakuje głównie układ nerwowy człowieka. W skrajnych sytuacjach może doprowadzić do paraliżu i uszkodzenia mózgu! Z tego powodu, środków na komary zawierających DEET nie powinny używać dzieci ani kobiety w ciąży. Wnikająca w ciało chemia może uszkodzić płód! Dla zdrowia szkodliwe może być już trzykrotne użycie preparatu podczas doby.

Więc co stosować by komary trzymały się od nas z daleka?

Na szczęście natura sama potrafi się obronić i istnieje wiele gatunków roślin, które swoim zapachem odstraszają te wstrętne owady.  Olejki eteryczne stworzone z tych roślin wymieszane z alkoholem lub wodą destylowaną, będą świetną alternatywą na komary.

Olejki, których nie lubią komary:

- olejek citronella
- olejek lawendowy
- olejek kocimiętki
- olejek eukaliptusowy
- olejek Penny Royal
- olejek wrotycza pospolitego
- olejek bazylii
- olejek tymianek
- olejek cedrowy
- olejek z drzewa herbacianego
- olejek miętowy

Na komary działa także zwykły kuchenny olejek wanilinowy:)

Przed każdym wyjściem najlepiej weź prysznic i umyj się szarym mydłem. Jest to tani i ekologiczny sposób. Skóra umyta szarym mydłem nie wytwarza zapachu, który by przyciągał złośliwe komary. Już sam prysznic jest dobrym sposobem na uniknięcie komarów. Sucha skóra ich nie przyciąga – a komary ciągną do wilgoci (w tym także i potu). Wychodząc na dwór nie używaj kwiatowych perfum czy zapachowego dezodorantu – przyciągają. Ubieraj się w jasne kolory, gdyż komary ciągną do ciemnych ubrań.

Jakie sposoby nie działają?

  • Przyjmowanie witaminy B
  • Przyjmowanie czosnku

Ja zamierzam przetestować działanie olejeku citronella, jest dostępny w ZySKU, już zrobiłam zamówienie, na razie smaruję się olejkiem wanilinowym:)

A Wy jak radzicie sobie z komarami?

Pozdrawiam!

Madie

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.