O tym jak ważne jest szczotkowanie włosów

Szczotkowanie włosów zwykle wydaje się nam mało ważną czynnością w pielęgnacji włosów.  Nawet ja kiedyś uważałam, że wystarczy raz przejechać po włosach grzebieniem(!), a włosy będą odpowiednio rozczesane i w dobrej kondycji.

Zacznę od tego jakie korzyści płyną z odpowiedniego szczotkowania włosów:

1. Poprawiamy krążenie krwi w skórze głowy, co pomaga zapobiegać wypadaniu i pobudza włos do wzrostu.

2. Szczotkując włosy rozprowadzamy sebum wydzielane przez gruczoły łojowe skóry głowy, które naturalnie zabezpiecza włosy przed czynnikami środowiskowymi.

3. Usuwamy z włosów zanieczyszczenia i obumarłą keratynę, które osiadają na naszych włosach.

4. Usuwamy nadmiar sebum z włosów.

Jak widzicie jest bardzo dużo plusów ma szczotkowanie włosów. Niestety, gdy nie robimy tego regularnie, używamy nie odpowiednich narzędzi oraz robimy to w zły sposób to możemy niestety także włosom zaszkodzić.

Po pierwsze grzebień. Nie używamy go! Szczególnie tego z wąsko rozstawionymi ząbkami, plastikowego. Jedynie posiadaczki włosów kręconych mogą to robić, a nawet muszą i to najlepiej grzebieniem drewnianym, z szeroko rozstawionymi zębami. W takim razie czym szczotkować? Oczywiście szczotką z naturalnego włosia lub ewentualnie szczotką typu Tangle Teezer lub Dteezer, które także mają dobry wpływ na włosy.

Tangle Teezer

Dtanger

Szczotka z naturalnego włosia dzika

Drewniany grzebień dla kręconowłosej

Szczotkować na sucho czy na mokro? Proste włosy tylko i wyłącznie na sucho! Jeśli już sie upieramy przy czesaniu na mokro to tylko w tak:

Należy pamiętać, że woda rozpulchnia włosy, podnosząc ochronne łuski osłaniające ich trzon,  są one wtedy bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Wyjątek stanowią włosy kręcone, które muszą być czesane na mokro, gdyż czesanie na sucho grozi wielkim puchem.

Podobnie na łuski włosa działa wysoka temperatura, dlatego też nadmiar wody odciskamy ręcznikiem (z mikrofibry lub zwykłą bawełnianą koszulką). Nie trzemy ich! Wystarczy pozostawić je (nawet jeśli wydają się niemożliwie poplątane) do naturalnego wyschnięcia i potem wyszczotkować.

W jaki sposób?  Bardzo delikatnie i najlepiej powoli (bo to ma być zabieg także relaksujący. Z głową spuszczoną w dół, czeszemy od szyi aż do czoła zarówno od góry jak i spodu włosów. Staramy się przy tym masować dokładnie skórę głowy, by poprawić krążenie.

[khaja.pl]

Dawniej minimalnie należało wykonać 50 ruchów szczotką, by porządnie wyczesać włosy z kurzu, wypadłych włosów i łupieżu. Spróbujmy dorównać naszym prababkom w dbaniu o włosy!!!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
  • http://sprawydomowe.blogspot.com/ Agata Adelajda

    o kurcze, a ja się bałam, że czesząc potracę więcej włosów i będę miała bardziej tłuste włosy.

  • Agata Adelajda

    O kurcze, nawet nie wiedziałam. A ja się bałam, że czesząc włosy potracę.