Płukanka ze świeżych kwiatów lipy

Cześć:) Nie wiem czy wiecie, ale lipiec jest miesiącem, w którym kwitną lipy. Taak, właśnie od nich wziął sobie swoją nazwę. Ich właściwości są doceniane nie tylko w ziołolecznictwie (dzięki naturalnemu śluzowi herbatka z lipy wspomaga leczenie kaszlu), ale także w kosmetyce.

DSCF1751

Wiele firm kosmetycznych dodaje ekstrakt z lipy do swoich szamponów, włosy są po nim wtedy nawilżone i puszyste (nie spuszone). Lipę spotykamy także w lotionach, tonikach i kremach do twarzy, gdyż lipa działa odświeżająco i zmiękczająco na skórę,  łagodzi podrażnienia, dlatego polecana jest do cery skłonnej do alergii.

DSCF1752

Postanowiłam sama wykorzystać działanie lipy na swoich włosach. Świeże kwiaty lipy gotowałam kilka minut i pozostawiłam do wystygnięcia. Napar posłużył jako wyjątkowa płukanka do włosów. Po jej użyciu włosy były miękkie, błyszczące i nawilżone. Pozostałą część płukanki przelałam do plastikowych butelek i zakonserwowałam:) Czekają na kolejne mycia!

DSCF1749

Teraz planuję nazbierać większą ilość kwiatów, ususzyć je oraz móc stosować w ziemie zarówno w formie herbatki na odporność jak i płukanki do włosów.

A Wy stosowałyście lipę na włosy?

Pozdrawiam!

Madie

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
  • http://robinsonowa-prowadzi-bloga.blogspot.com/ Robinsonowa

    Jeszcze nie stosowałam. Z chęcią bym ususzyła, ale nie mam pojęcia gdzie w mojej okolicy rosną lipy. Ale muszę poszukać ;)