Porowatość włosów – co to jest, jak ją określić, jakie ma znaczenie w pielęgnacji włosów

Niedawno zorientowałam się, że nie napisałam Wam dokładniej o porowatości włosów. Na początku mojego włosomaniactwa nie znałam jeszcze tego określenia, nie wiedziałam, że jego znajomość może mieć aż takie znaczenie. Ale zacznijmy od początku.

Porowatość włosów – co to jest, jak ją określić, jakie ma znaczenie w pielęgnacji włosów:

Porowatość włosów to inaczej ich struktura wewnętrzna, sposób ułożenie łusek włosa. Jeśli łuski włosa są domknięte to mamy do czynienia z włosami NISKOPOROWATYMI, jeśli zaś są otwarte to nasze włosy są WYSOKOPOROWATE.

majowa aktualizacja4

Włosy wysokoporowate charakteryzują się tym, że bardzo szybko chłoną wilgoć,  drugiej strony także bardzo szybko się tej wilgoci pozbywają, czyli np. szybko schną.

Włosy niskoporowate zachowują się odwrotnie – wolno chłoną wodę i wolno ją oddają do otoczenia.

Istnieje kilka testów, sprawdzających porowatość włosów.

Pierwszym sposobem jest zrobienie testu wodnego. Do przezroczystej szklanki nalewamy wody i wrzucamy kilkanaście włosów z różnych części głowy (włosy muszą być dobrze oczyszczone).  Jeśli włosy szybko opadną na dno np. po 3 minutach to mamy włosy wysokoporowate. Jeśli długo utrzymują się na powierzchni to mamy włosy niskoporowate.  Możemy mieć także włosy średnioporowate – one dopiero po jakimś czasie zaczynają powoli opadać na dno.

Kolejnym sposobem na sprawdzenie porowatości włosów jest test dotykowy. Polega on na tym, że właśnie dotykając włosów możemy określić, czy są bardziej zniszczone – wysoka porowatość, czy mniej zniszczone – niska i średniaporowatość. W tym celu między dwa palce bierzemy jeden włosek i przeciągamy go między palcami od góry w dół. Włosy wysokoporowate poznamy po tym, że pod palcami będziemy wyczuwać nierówności, jeśli nasze włosy będą niskoporowate tych nierówności wyczuwać nie będziemy.

W trzecim teście odpowiadamy sobie na kilka pytań (z wizażu):

1. Jak długo schną Twoje włosy? Krótko – wysokoporowate/ długo – niskoporowate
2. Czy trudno je zmoczyć? Łatwo – wysokoporowate / trudno – niskoporowate
3. Czy jeżeli przerzucisz sobie jedno pasemko włosów przez głowę to zostanie, powoli wróci na swoją stronę czy spłynie mega szybko na swoją stronę? Zostaje – wysokoporowate/  spływa – niskoporowate
4. Czy błyszczą się w słabo oświetlonym pomieszczeniu? Nie błyszczą – wysokoporowate/ błyszczą – niskoporowate
5. Czy są podatne? Np. czy po rozpleceniu warkocza masz falki? Bardzo podatne – wysokoporowate/ nie podatne – niskoporowate
6. Dotknij swoich końcówek i powiedz z czym Ci się kojarzą w dotyku. Szorstkie – wysokoporowate/ miękkie – niskoporowate
7. Farbujesz, prostujesz, suszysz włosy? Tak – wysokoporowate/ nie – niskoporowate

Czwarty test:  Włosy kręcone z reguły są wysokoporowate natomiast włosy proste, naturalne – nisko lub średnioporowate.

Jeśli udało nam się już określić porowatość włosów, to możemy zacząć wyłapywać jakie błędy popełnialiśmy w pielęgnacji. Moim podstawowym błędem było olejowanie moich wtedy wysokopoowatych włosów olejem kokosowym i stosowanie dużej ilości protein w maskach, przez co włosy były szorstkie i suche. Dlatego poniżej znajdziecie po krótce opisane co lubią a czego nie poszczególne typy włosów.

WŁOSY WYSOKOPOROWATE -  Lubią: treściwe emolientowe i nawilżające maski, raz na jakiś czas proteinowe, olejowanie, silikony, odpowiednie zabezpieczanie końcówek. Nie lubią: czesania na mokro, farbowania, suszenia, zbyt dużej ilości protein i ziół.

WŁOSY NISKOPOROWATE – Lubią: lekkie odżywki, mgiełki, spray’e, lekkie konsystencje poduktów.  Nie lubią: dużej ilości silikonów, olejów, mocno obciążających masek, niszczących zabiegów, które mogą zmienić ich porowatość na wyższą.

WŁOSY ŚREDNIOPOROWATE – Są one najłatwiejsze do pielęgnacji. Zwykle są zdrowe, z niewielkimi uszkodzeniami, nie reagują aż tak źle na niektóre niedobrane składniki jak włosy wysoko i niskoporowate. Ich pielęgnacja powinna być umiarkowana.

W kolejnym poście będzie o dobieraniu olejów do poszczególnych typów włosów.

Pozdrawiam!

Madie

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
  • Magda

    Włosy wysokoporowate,które bardzo często są kręcące się lub falujące czeszemy tylko na mokro (jeśli w ogóle czeszemy-czasem wystarczy przeczesanie palcami mokrych włosów ).
    Najlepiej je przeczesać z odżywką a po spłukaniu już tylko odcisnąć w ręcznik.Sama takie mam.