Rola pH w pielęgnacji włosów

O pH pisało już kilka dziewczyn na swoich blogach, ale postanowiłam jednak coś od siebie dodać.

portalwiedzy.onet.pl

PH  jest to ilościowa skala kwasowości i zasadowości roztworów wodnych związków chemicznych. Roztwory kwaśne to te o pH mniejszym niż 7 a zasadowe te o pH większym niż 7. pH Coca Coli to ok. 2, a pH wody z ogórków to ok 1. Sucha skóra niemowlaka ma pH ok. 6.5 – czyli jest lekko kwaśna. (ciekawostka)

pH zasadowe

Produkty do włosów o pH zasadowym mają za zadanie rozchylić łuski włosa. Dzięki temu szampon może bardzo dokładnie je oczyścić, a maska głęboko odżywić. Odczyn zasadowy mają także farby do włosów, by mogły poprawnie zmienić ich kolor. Kosmetyki zasadowe to także mydła, ale ja zdecydowanie odradzam ich stosowanie na włosy, gdyż ich pH jest zbyt wysokie i wynosi od 8,5 do 10. Podobnie jest z sodą oczyszczoną. Owszem ma bardzo dobre działanie oczyszczające, ale jej wysokie pH może narobić więcej szkody niż porzytku

pH kwaśne

Produkty kwaśne powodują, że łuski włosa domykają się, przez co włosy bardziej błyszczą, są delikatniejsze w dotyku i ogólnie lepiej wyglądają.  Dodatkowo dzięki środowisku kwaśnemu włosy są mniej narażone na obecność bakterii. np drożdżaków na skórze głowy.

Niestety stosując produkty o pH kwaśnym możemy także przesadzić i bardzo przesuszyć włosy, szczególnie gdy eksperymentujemy z domowymi płukankami np. z octem lub samorobionymi szamponami czy odżywkami. Dlatego zalecam szczególna ostrożność oraz zaopatrzenie się w papierki lakmusowe, by móc przed każdą płukanką sprawdzać pH roztworu. Optymalne pH dla włosów i skóry głowy wynosi od 4,5 do 5,5.

Jeśli jednak przesuszymy swoje włosy nadmiarem zastosowanych składników np. protein, ekstraktów i kosmetyków zakwaszających to warto zastosować maskę nawilżającą, np. samorobioną z siemienia lnianego lub jedną z moich ulubieńców.

A tutaj orientacyjne pH półproduktów domowych:

  • żółtko jaja kurzego pH=6
  • skrobia ziemniaczana pH= ok. 7
  • świeże mleko pH=6,5-6,7
  • majonez pH=3,8-4,0
  • sok z cytryny pH=1,8-2,4
  • jogurt pH=3,8-4,2
  • piwo pH=4,0-5,0

Pozdrawiam!

Madie

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.