Zasady pięlęgnacji włosów wg Madie

Hej:) W dzisiejszym poście podzielę się z Wami zasadami, które bezwzględnie przestrzegam w pielęgnacji moich włosów.

  1. Bądź delikatna.
  2. Bądź systematyczna.
  3. Dbaj o różnorodność.
  4. Dbaj o odpowiednią ochronę.
  5. Odżywiaj włosy od wewnątrz.
  6. Daj włosom czasem odpocząć.

Bądź delikatna

Aby Twoje włosy mogły być piękne musisz być dla nich wyjątkowo delikatna. Stosuj delikatne szampony z łagodnymi detergentami, czesz je tylko, gdy są całkowicie suche odpowiednią szczotką (wyjątek stanowią włosy kręcone), , nie szarp ich i nie trzyj ręcznikiem.

Bądź systematyczna.

W walce o piękne włosy nie wystarczy nałożenie maski czy olejku raz na miesiąc. Nie da to żadnych efektów i nadal nie będziemy zadowolone ze stanu naszych włosów. Najlepiej jest polubić takie włosowe rytułały SPA i czerpać z nich przyjemność, a wtedy nasze włosy odwdzięczą się nam pięknym wyglądem.

Dbaj o różnorodność.

Włosom należy dostarczać różnego rodzaju składników:  humektantów (np. aloes, gliceryna, mocznik), emolientów (oleje), protein (np.  proteiny mleka, keratyna), a także ekstraktów roślinnych i witamin. Dokładniej przeczytacie o nich TU, TU i TU. Błędem jest stosowanie jednego rodzaju kosmetyków przez cały czas, np. proteinowej maski, gdyż ważna jest równowaga proteinowo-emolientowo-humektantowa. O efektach przeproteinowania włosów  przeczytacie TUTAJ, nie można także przesadzać w drugą stronę i włosów tylko nawilżać.

Dbaj o odpowiednią ochronę.

Chroń włosy przed skrajnymi temperaturami, nie stosuj suszarki, lokówki i prostownicy, na mróz zawsze ubieraj czapkę i chowaj pod nią włosy.  Zawsze zabezpieczaj końce lekkimi silikonami lub olejkami, możesz stosować także maski z łatwo zmywalnymi silikonami. Unikaj rozjaśniania i farbowania drogeryjnymi farbami, zamiast tego spróbuj farbowania henną.

Odżywiaj włosy od wewnątrz.

Mało się o tym wspomina, ale odżywianie włosów od wewnątrz jest także bardzo ważne.  Wszystkie witaminy, minerały i mikroelementy docierają do włosów najpóźniej, dlatego wszelkie niedobory odbijają się od razu na wytworach naszej skóry: włosach i paznokciach. Dlatego bardzo ważna jest zróżnicowana dieta. Bardzo polecam pić ziołowe herbatki, np z pokrzywy, skrzypu, nagietka. Jedzcie jak najwięcej surowych warzyw i owoców najlepiej z regionów, w których mieszkacie, dostarczajcie organizmowi nienasyconych kwasów tłuszczowych, pijcie oleje nierafinowane i zimnotłoczone np. z wiesiołka na wzmocnienie odporności, dr Tombak zaleca unikanie mleka ze względu na zawartą w nim kazeinę, najbardziej unikanie mleka pasteryzowanego, czyli tego w kartonach. Dlatego jeśli przeczytacie gdzieś, żeby jeść nabiał to bardzo zdrowe są kefiry i  białe sery. Ale jeśli chodzi o dietę to zostawię to na inny post:)

Daj włosom czasem odpocząć.

 Jeśli mimo intensywnej pielęgnacji, odpowiedniego nawilżania włosów, dostarczania im odpowiedniej ilości witamin, protein one nie odwdzięczają się pięknym wyglądem to może oznaczać, że po prostu przesadziłyśmy z tym wszystkim. Najlepiej wtedy  umyć włosy prostym szamponem oczyszczającym z SLS-em, zmyć z nich wszystkie nadbudowane składniki, zobaczycie wtedy, że po wyschnięciu będą od razu lepiej wygladały:) O tym jak ważne jest oczyszczanie włosów przeczytacie TUTAJ.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.