Zrób to sama: domowe maceraty do włosów
Tagi: .

cykl-zrób-to-sama

O olejkach stymulujących porost sporo się ostatnio mówi. Są tanie np. Green Pharmacy i skuteczne. Ale moim zdaniem mogą być skuteczniejsze, jeśli wykonamy je samemu w domu. Dlaczego? Bo po prostu sami decydujemy o składzie. Ponadto maceraty robione w domowym zaciszu produkowane są ze świeżych surowców roślinnych bogatych w olejki eteryczne  oraz zalane są nierafinowanym olejem, który zachował swoje właściwości.

Ale od początku. Macerat ziołowy otrzymujemy poprzez zalanie pogniecionych i rozdrobnionych świeżych surowców roślinnych bogatych w olejki eteryczne. Można je zalać olejem słonecznikowym, oliwą z oliwek, olejem z pestek winogron lub olejem sojowym. Zawsze na 1 część roślin dajemy taką samą ilość oleju w stosunku 1:1.

Jak przygotować macerat?

Rozdrobnione rośliny (korzeń łopianu, imbiru, zioła, papryczkę chilli) zalewamy albo gorącym albo zimnym olejem. Moim zdaniem gorący olej likwiduje cenne składniki odżywcze, więc ja zawsze wykonuję macerat metodą na zimno. Przy macerowaniu na zimno olej zakręcamy w słoiczku, stawiamy w słonecznym miejscu i zostawiamy na 3 tygodnie. Codziennie najlepiej wstrząsać roślinkami, by więcej olejków eterycznych zostało uwolnionych. Po określonym czasie olej zlewamy przez sitko do buteleczki, konserwujemy witaminą E i wkładamy do lodówki.

Pokrojone papryczki chilli:

20131029-155631.jpg

Papryczki zalane olejem z pestek winogron:

20131029-155640.jpg

Ja obecnie przygotowałam cztery różne wyciągi olejowe: ze świeżego korzenia imbiru, ze świeżej papryczki chilli, z nasion kozieradki i z suszonego korzenia łopianu i ziela bylicy bożego drzewka.  Za dwa tygodnie powinny już być gotowe!

A Wy robicie własne maceraty czy wolicie gotowe olejki?

Pozdrawiam!

Madie

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.